Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών ο Αστέρας Ιτέας: Κέρδισε 2-0 στην Ιτέα το Διγενή Νεοχωρίου

Στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Οικονόμο Τσαρίτσανης, πέρασε ο Αστέρας Ιτέας μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Διγενή Νεοχωρίου.

Οι γηπεδούχοι παρατάχτηκαν με σοβαρότητα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πετύχουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ενώ είχαν ακόμη αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

Πιο συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε ο Αλεξίου στο 25’ ενώ ο Μαλισόβας στο 60’ έδωσε τη χαριστική βολή στο Διγενή.

Στον άλλο αγώνα του 4ου Ομίλου η Νίκη Βόλου κέρδισε εκτός έδρας με 1-2 στην παράταση τα Σέλλανα και περνάει και αυτή στην επόμενη φάση.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο επόμενος αγώνας για τον Αστέρα είναι την Τετάρτη 25-04-2018 ξανά ως γηπεδούχος.

Επιπλέον, να υπενθυμίσουμε ότι σε περίπτωση κατάκτησης του κυπέλλου από τον Αστέρα ο κανονισμός δεν προβλέπει κανένα άλλο ευεργέτημα πλην της έτσι και αλλιώς μεγάλης δόξας που θα κερδίσει κατακτώντας αυτό το τρόπαιο.

Σε αντίθεση, αν η νικήτρια του κυπέλλου δεν αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική τότε αυτομάτως προβιβάζεται σε αυτήν. Αν η τροπαιούχος είναι ήδη πρωταθλήτρια στην ΕΠΣ που αγωνίζεται τότε στη Γ’ Εθνική προβιβάζεται η φιναλίστ του τελικού, εφόσον και αυτή δεν είναι Πρωταθλήτρια της οικείας ΕΠΣ.

Εάν στον Τελικό συμμετέχει ένα Σωματείο Γ΄ Εθνικής και ένα Σωματείο από την ανώτερη κατηγορία της οικείας ΕΠΣ, προβιβάζεται η φιναλίστ της διοργάνωσης, εφόσον δεν είναι Πρωταθλήτρια της ανώτερης κατηγορίας της οικείας ΕΠΣ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση η ειδική αυτή διάκριση της διοργάνωσης δεν ισχύει, ούτε μεταφέρεται σε άλλη ομάδα, πλην των δύο (2) φιναλίστ.

Σωματείο Γ΄ Εθνικής που υποβιβάζεται και το οποίο αναδείχθηκε Κυπελλούχο δεν παραμένει στην Κατηγορία.