Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη για τον Μάκαρο Άμφισσας εκτός έδρας

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Διπλό μεγάλης σημασίας!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 55-57

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο Μάκαρος στη Χαλκίδα απέναντι στον Απόλλωνα με σκορ 55-57. Οι παίκτες του Γίδα παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ έκαναν την ανατροπή και σε παιχνίδι που τον πρώτο λόγο είχε η άμυνα, κατάφεραν να επικρατήσουν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-8 στα μισά της α’ περιόδου και 29-16 στο 10’. Το ημίχρονο βρήκε τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ με 44-30 και όλα έδειχναν μία εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Άμφισσας μείωσε σε 49-41 με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μάκαρος πλησίασε ακόμα περισσότερο τον Απόλλωνα και στα τελευταία δευτερόλεπτα το σκορ έγινε 55-54. Εκεί ο Μαμαρέλης με τρίποντο έκανε το 55-57, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Παπαδάκη που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο Απόλλωνας Χαλκίδας πλήρωσε την αδυναμία του ‘επιθετικά’ στο δεύτερο ημίχρονο όπου σκόραρε μόλις 11 πόντους.

Ο Κυριακίδης σημείωσε 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Από την άλλη, ο Αντ. Χαρατσής είχε 19 που όμως δεν ήταν αρκετοί ώστε να δώσουν την νίκη στον Απόλλωνα.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 15-14, 5-11, 6-13.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Χαρατσής Α. 19, Γεωργακόπουλος, Παπαδάκης, Γεωργίου, Μάμαλης 5 (1), Κωνσταντίνου 4, Χαρατσής Ι. 8, Ζήμπρας 7 (1), Μήλος, Ψαριανός 4, Χοτζάλι 7.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας): Δρίβας, Μαμαρέλης 12 (1), Οικονόμου, Κυριακίδης 17, Λούπουλ, Τσικνής, Φουσέκης, Φωτητζόγλου 13, Ξηρός, Ζαράρας, Βίλλιας, Νασάκης 16 (1).