Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ήττα εντός έδρας για τον Μάκαρο Άμφισσας

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Διπλό για 4αδα!

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 66-72

Επιστροφή στις νίκες για τον Τελεθριακό που πέρασε με το διπλό από την Άμφισσα κερδίζοντας τον Μάκαρο με 66-72, κάνοντας αποφασιστικό βήμα ώστε να εδραιωθεί στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος!

Ο Μάκαρος, που έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Λούπουλ, ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά ο Τελεθριακός με την εμπειρία του κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και να φτάσει στη νίκη με 66-72, εμφανίζοντας ένα σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο στην άμυνα σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τελεθριακός ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 17-22 αλλά ο Μάκαρος με ευστοχία από την περιφέρεια (5 τρίποντα στο α’ μέρος) κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου (36-36).

Στο β’ 20λεπτο ο Τελεθριακός πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους φτάνοντας στη νίκη με 6 πόντους διαφορά.

Οι Κυριακίδης, Νασάκης πρώτοι σκόρερς από τον Μάκαρο, ενώ από τον Τελεθριακό που δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Θ. Ρουμελιώτης, λύσεις στην επίθεση αυτή τη φορά δεν έδωσε μόνο ο Γ. Ρουμελιώτης, αλλά και οι Παπαθανασίου, Κιαπέκος βοηθώντας ουσιαστικά την ομάδα τους.

Διαιτητές: Ζάχος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 36-36, 51-56, 66-72.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Δρίβας 3 (1), Μαμαρέλης Α. 7 (1), Οικονόμου 6, Κυριακίδης 16 (3), Φουσέκης, Φωτητζόγλου 6, Ξηρός 4, Παπαδήμας 7 (1), Νασάκης 17 (1).

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα 4, Μπόλματης 2, Παπαθανασίου 19 (3), Ρουμελιώτης Γ. 20 (1), Τσιτούμης, Κιαπέκος 19 (1), Χοτζαλάρι 8.