Καταδίκη για Δίστομο, ήττα για Αστέρα Ιτέας στην Καρδίτσα

ΑΣΤΕΡΑΣ

Καταδικαστική και βαριά ήττα με 3-0 στο Βόλο γνώρισε πριν από λίγο ο Αμβρυσσέας από τον γηπεδούχο Ολυμπιακό. Το αποτέλεσμα αυτό πλην απροόπτου στέλνει τους περσινούς πρωταθλητές Βοιωτίας ξανά στο τοπικό πρωτάθλημα, με δεδομένο ότι η ομάδα του Διστόμου έχει να κάνει και το ρεπό της, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος του Δ΄Ομίλου της Γ΄Εθνικής. Ήττα που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Σελλάνων, που νίκησε με το ελάχιστο δυνατό σκορ τον Αστέρα Ιτέας και έκανε έτσι σημαντικό βήμα για την παραμονή του, ενώ το αποτέλεσμα αυτό ήταν ευνοϊκό και για τον Αστέρα.

Στο γήπεδο του Προαστίου Καρδίτσας έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι, που καίγονταν πραγματικά για τη νίκη, κατάφεραν να την πάρουν με πέναλτι στο 30 του πρώτου ημιχρόνου, που καταλογίστηκε για χέρι και το οποίο οι άνθρωποι του Αστέρα αμφισβήτησαν, καθώς θεωρούν ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Στην επανάληψη οι καρδιτσιώτες, που ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι βαθμολογικά, είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με τον σέντερ φορ Βουκομάνοβιτς που όμως δεν κατέληξαν σε γκολ. Με την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί πλέον, το συγκρότημα της Ιτέας χρειάζεται 3 βαθμούς στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια, με καλύτερη ευκαιρία την Κυριακή στην Ιτέα απέναντι στον υποβιβασμένο Αχιλλέα Φαρσάλων, προκειμένου να κλειδώσει και βαθμολογικά τη σωτηρία, καθώς Ρήγας Φεραίος και Αμβρυσσέας Διστόμου δεν μπορούν να ξεπεράσουν τους 37 πόντους, ακόμα κι αν κερδίσουν όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια τους.

Στο ΕΑΚ Βόλου ο Αμβρυσσέας, που έπαιζε το παιχνίδι της χρονιάς, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε απόλυτη ανάγκη κι αυτός από τη μεριά του τους 3 βαθμούς της νίκης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο τον αγώνα και με δύο τέρματα στο πρώτο μέρος κι ένα στην επανάληψη πήραν καθαρή νίκη κι έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την αποφυγή κινδύνων. Ο Αμβρυσσέας, παρά τη φιλότιμη, αλλά και δαπανηρή φετινή του προσπάθεια, δείχνει να αποχαιρετά την κατηγορία, καθώς χρειάζεται διπλό μέσα στην έδρα του 2ου της βαθμολογίας Αλμυρού, αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παραμείνει στη Γ΄Εθνική.

Ελπίδες για την παραμονή έχει και ο Ρήγας Φεραίος που επικράτησε στο Μαρτίνο με 1-2, ενώ το προβάδισμα παραμονής επιβεβαίωσε και ο ΑΟ Θήβα που επικράτησε στην έδρα του φυσιολογικά, αν και δύσκολα, με 3-1 του Βελουχίου. Στο ντέρμπι της 2ης θέσης νικητής αναδείχτηκε ο γηπεδούχος Αλμυρός, που με γκολ του Φλίγκου επικράτησε με 1-0 της Νίκης Βόλου, ενώ στο ντέρμπι των καταδικασμένων Αχιλλέας Φαρσάλων και Διγενής Νεοχωρίου έμειναν στο 1-1.